Magamról

Ki is Szabadkai Andrea?

Vidékfejlesztési agrármérnök, a Kislépték Egyesület munkatársa, biológia – testnevelés szakos tanár, édesanya és feleség.

Megtapasztaltam, hogy mindennek oka van. Minden út oda vezet, ahol az embernek lennie kell. Kisparaszti gyökereim vannak, kapáltam kukorica földet, homokon szőlőt, vágtunk disznót, együtt szüretelt a család, ahogy azt kell. A Tisza mellett, az Alföldön, Csongrádon nőttem fel. A Tisza alapérzés és alapérték.

Szerencsésnek mondhatom magam, mert a munkám egyben a küldetésem, aminek a szervezeti hátterét is magunknak teremtettük meg barátaimmal, szakmai partnereinkkel. Voltak-e, és vannak-e nehézségek, kihívások, tragédiák? Igen, de az út egyre tovább visz előre, mert hiszek benne, hiszek magamban és az ügyben, hiszek az emberekben, akik körülvesznek. Minden más jön magától. Inspirált a természet csodája, ma is építkezem belőle. Kreativitást és játékos szellemet, no meg szervezettséget adott a testnevelés, a játékok és azok szabályai, a szabadidő- és tábor szervezési ismeretek (Szombathely, BDTF). Nem véletlenül jártam a helyi termék és turisztikai fesztiválokat sem. A gyümölcsész hálózat, a magbörzék, a Biokultúra Egyesület, a Sajtkészítők Egyesülete, a Szociális farmok világa mind vitt az úton előre. Jöttek az olvasmányok, és vittek tovább: Wass Albert, Hamvas Béla, Csíkszentmihályi Mihály, Rudolf Steiner…

A jogszabályok értelmezésében szereztem gyakorlatot (a gazdák nyelvén), és úgy élem meg ezek olvasását, mint valami Poirot, vagy Colombo detektív regényt. Hol a „baki”, mi a megfejtés? Fura – nekem is -, de működik, sokaknak tudok ezzel segíteni. Azonban sok-sok év jogszabály homálybogozása során azt láttam, hogy az emeberek a végeláthatatlan jogi akadályoktól megrettennek (nem csoda). Így bármily hasznos is ez a „képességem”, az élmények és a segítés felé folytattam az utam. Ha kell, találkozni fogunk….

A sajtokról szóló mesekönyv ötlete 7 évvel ezelőtt született meg. Erről bővebben a KÖNYV menüpontban olvashatsz. A mese életrekelt, hőseit és a Sajtbolygó tájait én magam rajzoltam meg. Fogadjátok épp oly szeretettel, ahogy megszülettek.

Kislépték Egyesület

Alapító elnöke voltam 6 évig a Kislépték Egyesületnek, amely a kistermelők, a rövid ellátási láncok (REL) segítéséért, a vidékért, az agroturizmus fejlesztéséért jött létrejött és tevékenykedik most is. Ma már szakmai munkatársként, szakértői feladatokban veszek részt az egyesület munkájában, az Egyesület elnöke dr. Kujáni Katalin. Előadásokat tartok kistermelői szabályokról, nemzetközi és hazai jó gyakorlatokról, agroturizmusról, élményprogramokról, helyi élelmiszer rendszer fejlesztésekről. Kati vezetése alatt a Kislépték Egyesület Bridge Üzleti Közösség a Fenntarthatóságért Díjban részesült 2024-ben!

Szociális Farm

Megtisztelő számomra, hogy közreműködhettem a Magyar Szociális Farm Szövetség és hálózat létrejöttében, megalakulásában. Elnökségi tagjaként segítem a Szövetség és a farmok munkáját.

ÉlényParaszt Program és Méz ízbogozók

Megálmodtam és elindítottam az ÉlményParaszt Programot. A program jelenleg a Kislépték Egyesület Élménygazda programjaként fut évente 1-2 alkalmommal. Hamarosan hivatalos képzés is indul ilyen tematikával. A program segítséget kíván adni az agroturizmus szereplőnek, élményporta kialakításhoz. Eligazodásban segít a szabályozás területén. Szempontokat és módszertant ad az élményprogram tervezéshez, szervezéshez, helyszín kialakításhoz, önköltség számításhoz, forgatókönyv készítéshez is. A helyszíngazdáink mindig mintagazdaságok is egyben.

Élményméhészetek fejlesztésében dolgozom a Kislépték Egyesület ENFORCE projektben, Méz ízbogozó programokat tartok szerte az országban.

Referenciák, végzettség

Vidékfejlesztési agrármérnökként (MSc) a gazdálkodók több lábon állását (diverzifikáció) vizsgáltam a megélhetés szempontjából. A 2017-es diplomamunkám eredményeként kimutattam azt, hogy a vizsgált gazdaságokban a tanulmányutak és jó gyakorlatok megismerése jelentősen hozzájárul a megélhetéshez, a diverzifikáció sikeréhez.

Részt vettem a kistermelői jó higiéniai gyakorlat kidolgozásában, a Nyitott Porták hálózat kialakítását megalapozó stratégiai tanulmány elkészítésében, védjegy szabályzatok elkészítésben (Szociális Farm tanúsító védjegy; valamint a Helyben vagyunk REL értékesítési pontok, szolgáltatók védjegyszabályzata). Segíthettem munkatársként a Biokultúra Szövetség és a Magyar Sajtkészítők munkáját. 

Részt veszek az induló Agroturisztikai Stratégia (Herman Ottó Intézet) helyzetfeltárásának elkészítésében és megvalósításában.

Az Ökológiai Kutatóközpont (Vácrátót) munkatársaként az ökoszisztéma szolgáltatás (KEHOP) projektet segítettem asszisztensként, és 2025-től szakmai munkatársként a régi fajta, hagyományos gyümölcsészet kultúrális ökoszisztéma szolgáltatás munkákban vehetek részt.

Kemény Bertalan Falufejlesztési Díjban részesülhettem 2014-ben. A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnökségi tagjaként a vidéki örökségeit képviselhettem 2012-ig.